Kомпаниите забрзано продаваат акции
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
За пет месеци, менаџерската продажба  надмина 10 милијарди американски долари.
wall-street-raging-bull-rtr-imgБогатaшите и извршните директори на американските компании се повеќе вртат грб на акциите, покажува статистиката, што укажува дека постои зголемено сомневање за одржливоста на најдолгиот период на раст на берзата во историјата.
Според „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на податоци од „Инвестициско истражување на ТриМабс“, кој ја следи ликвидноста на берзата, во август директори на американски компании продаваат акции за 600 милиони долари на ден. Така, август ќе биде петти последователен месец со продажба на менаџерски акции над 10 милијарди американски долари.
Според коментарот на „ТримТабс“, толку многу месечни продажби на акции што ги поседувале шефовите на компании биле забележани во 2006 и 2007 година, во пресрет на финансиската и економската криза.
Трансакциите на водечки менаџери и акционери на компании-инвеститори честопати се показател за доверба во деловната активност и целокупната економска состојба.
Иако берзата на Вол Стрит денес е многу поголема отколку што беше пред 12 години, така што 10 милијарди американски долари годишно можеби не се со иста тежина сега, продажбата сепак може да биде негативен сигнал, велат аналитичарите.
„Ова сигнализира недостаток на доверба. Кога газдите продаваат, тоа е знак дека веруваат дека проценките се високи и е добро време да излезете од пазарот “, објаснува Винстон Чуа, аналитичар во„ ТримТабс“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×