Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ – Груевски единствен кандидат за претседател
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

ВМРО-ДПМНЕ денеска и утре во Куманово ќе го одржи петнаесеттиот Конгрес, на кој се очекува да учествуваат 560 делегати, кои треба да изберат претседател на партијата за следниве четири години.

Актуелниот претседател на партијата и премиер на Владата, Никола Груевски, е единствен кандидат за претседателската позиција. Зад неговата кандидатура вчера доставена до партиското седиште, се потпишале интелектуалци, основачи и актуелни партиски функционери, меѓу кои и режисерот Љубиша Георгиевски, Мане Јаковлевски, Филип Петровски, Бранислав Саркањац, Сашко Кедев.

Претходниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ се одржа во Битола во 2011 година на кој Груевски го доби третиот мандат за водење на партијата, а актуелниот лидер прв пат беше избран на позицијата на Конгресот во Охрид 2003 година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×