Континуираната побарувачка за работни места ја спасува ЕУ од рецесија
Објавено на од во Економија

Континуираната побарувачка за работни места во фабриките е мистерија, што можеби е единственото нешто што ја попречува рецесијата токму сега, пишува Блумберг.

Производството во блокот паѓа од почетокот на минатата година. Секторот не се намали толку долго и толку без рецесија најмалку од 1960-тите, се вели во ИНГ анализата од страна на Европската централна банка.

ИНГ укажува на слабеење на глобалната побарувачка и трговската несигурност како значителни причини за кризата, но укажува на клучен елемент кој дава надеж.

“Она што е извонредно, сепак, е дека оваа контракција во активноста не доведе до пад на вработеноста. Иако ова е случај, рецесијата останува малку веројатна “, рече високиот економист Бурт Колин. “Вработувањето во производствениот сектор продолжува да расте, со што се поддржува потрошувачката на домаќинствата, што за возврат се реинвестира за услужниот сектор”.

Сепак, ИНГ не забележува никакви основани причини за подобрувања во производствениот сектор, во однос на позадината на забавувањето на извозот, што би можело да доведе до понатамошни проблеми во втората половина на 2019 година.

Добрите податоци за индустриското производство во мај, што беа објавено вчера, најверојатно нема да ги компензираат минатите слабости. Колин се прашуваше колку долго падот би можел да продолжи без пошироки последици.

“Бизнисот сугерира дека ангажирањето во производствениот сектор се намалува и во Германија отпуштањата се зголемуваат, додека краткорочната и привремена работа се враќа на сцена”, рече аналитичарот. “Сепак, додека вкупната вработеност во производството продолжува да расте, слабоста во индустриското производство може да остане релативно ограничена. Затоа, пазарот на трудот во производството може да биде клучен во наредните месеци за да се види дали експанзијата може да продолжи “.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×