Коцијанчич: Партиите да преземат чекори за да има кредибилни избори што побрзо
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

„Сериозни напори на сите засегнати страни се потребни за да бидат обезбедени погодни услови за кредибилен изборен процес, каде сите граѓани и партии слободно ќе партиципираат“, изјави портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, денеска, а по повод вчерашната оценка на САД и на ЕУ дека нема услови за кредибилни избори во Македонија на 24 април.

„Ние ги повикуваме политичките лидери да останат посветени, и политичките партии се очекува да работат на чекорите што се потребни за одржување на кредибилни избори што е можно побрзо“, посочи Коцијанчич, која ја потврди оценката што во име на САД и на ЕУ синоќа ја соопшти амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×