Крак на Турски поток ќе се движи од Белград до Бања Лука
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Една од гранките на Турскиот тек, гасоводот за природен гас што ќе поминува од Русија до Западна Европа преку Турција, ќе се движи од Белград до Бања Лука, рече шефот на „Србија гас“ Душан Бајатовиќ, кој зборуваше на панел организиран во Бања Лука од страна на Центарот за лобирање.

BG-TURSKI-TOK-PKG-070717-VPS-2-20170707-163707701-.mxf.Still003Бајатовиќ рече дека неговата компанија е заинтересирана да ја гради таа гранка и дека ќе се движи по идниот автопат низ северо-босанските подрачја во Посавина и Шемберја.

Тој додаде дека тоа ќе овозможи поврзување на ентитетот на босанската Федерација, еден од двата полуавтономни делови на земјата и Хрватска, со гасоводот, без да се каже каде точно ќе бидат точките за поврзување.

На панелот присуствуваа претставници на Министерството за енергија на Република Српска – другиот административен регион во земјата каде што се наоѓа Бања Лука, и велат дека веруваат оти проектот е реален.

Повеќе руски гас може да предизвика спорови на Балканот, велат аналитичарите, но додаваат дека ако економијата остане во фокусот, а не политиката, нема да има проблеми.

Српскиот дел “TurkStream” веќе е во изградба и е долг повеќе од 400 километри.

Тој беше дизајниран од страна на италијанско-српскиот конзорциум “Сајпем-Србијагас” и треба да биде завршен до 18 декември 2019 година.

Владата на Република Српска ја објави можноста за формирање на заеднички конзорциум направен од нивната компанија за гас и „Србија Гас“.

Запрашан дали е консултирана босанската државна компанија „БХ Гас“, Бајатовиќ рече: “Ние сме партнери”.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×