Кралицата Елизабета станува монарх со најдолго владеење во Британија
Објавено на од во Политика

Од оваа средба (9-ти септември) кралицата Елизабета Втора ќе стане монарх кој најдолго владее во Британија, пренесува спрски Танјуг. На овој ден, се навршуваат точно 23.266 дена од нејзиното седнување на тронот.

За време на нејзиното владеење со Британија, на власт дошле и заминале 12 премиера- од Вистон Черчил, па се до денешниот и се уште актуелен, Дејвид Камерон.

Британската кралица за време на своето досегашно владеење поминала вкупно 10 часа читајќи го таканаречениот „кралски говот“, со кој секоја година се отвора парламентот.

Елизабета исто така има одржано 56 божиќни говори, што е едно од најгледаните обраќања во Британија.

Кралицата до сега има направено 97 државни посети, од кои прва и беше во Норвешка во 1955, а последната и беше сега во јули во Германија, a за ниту една од посетите не користела пасош.

Гледано во светски рамки, Елизабета сепак не е монархот кој најмногу време владее во една држава. Во моментот тоа е кралот на Тајланд, Бумибол Адалјудеџ кои владее во оваа земја шест години подолго од Елизабета.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×