Кристалина Георгиева избрана за европски кандидат за директор на ММФ
Објавено на од во Економија
Владите на земјите-членки на Европска Унија ја избраа Кристалина Георгиева од Бугарија за свој кандидат за директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).
кристалина георгиеваТаа по 12-часовна дебата, во вториот круг гласање го победи Холанѓанецот, Јерун Дајселблум, откако другите тројца кандидати се повлекоа од трката.
Гувернерот на Централната банка на Финска, Оли Рен и шпанската министерка за економија Надиа Калвино се повлекоа по првиот круг од гласањето.
Георгиева (65) во моментот е извршна директорка на Светска банка.
Нејзината кандидатура го принуди ММФ да го смени правилото – директорот да има помалку од 65 години.
Највисоката функција во ММФ, глобалниот кредитор со седиште во Вашингтон, традиционално му припаѓа на Европеец. Кандидатите за директор на ММФ можат да се пријавуваат до 6 септември. Ќе победи оној кандидат кој ќе добие 55 отсто од гласовите на владите на 28 земји-членки на ЕУ.
Поранешната директорка на ММФ, Кристин Лагард поднесе оставка во јули откако лидерите на ЕУ ја избраа за претседател на Европската централна банка.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×