Кристалина Георгиева: Кога големите економии киваат, малите фаќаат пневмонија
Објавено на од во Економија

2019 година нема да биде толку добра колку што трае, изјави претседателката на Светска банка, Кристалина Георгиева.

Press conference by Kristalina Georgieva
Лоши и вознемирувачки вести за светската економија. Тие доаѓаат од Давос каде што се одржува Светскиот економски форум. Секоја година во швајцарскиот град, политичката, бизнис и финансиската елита на светот се собира заедно за да ги претстави трендовите за годината и да го фати пулсот на ситуацијата.

Трендот е опасен за послабите и посиромашните земји.

“Кога големите економии киваат, малите фаќаат пневмонија. Затоа, нашата надеж и за што зборуваме овде е дека Еврозоната, САД и Кина ќе се обидат да ја намалат неизвесноста со решителни чекори во својата економска политика “, рече Георгиева.

Како набљудувач на глобалните процеси и како еден од главните актери на форумот во Давос Кристалина, Георгиева направи прогноза и за Брегзит, кој доминираше во разговорите за коридорите

“Тука се видов со многу водачи и со британската делегација. Не гледам дека некој сака работите да течат по инерција, а моето верување е дека здравиот разум ќе преовлада “, рече Георгиева.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×