Кристијан Дениелсон на Копаоник бизнис-форум: “Дури 72% од странските инвестиции во Србија се од ЕУ”
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Во последните 12 години во Србија се инвестирани 8 милијарди евра од европските инвестициски фондови во Србија.
даниелсон“Кога ги гледаме странските директни инвестиции, 72% доаѓаат од Европската унија”, рече директорот на Европската комисија за соседска политика и преговори за проширување на Европската комисија, Кристијан Дениелсон, кој говореше на вториот ден од Копаоник бизнис-форумот.
“Кога разговарам со инвеститорите, не само на оние кои инвестираат во Србија, сите тие на прв место се интересираат за финансиите, корупцијата и администрацијата, а тоа е клучот за изборот на земјата во која ќе инвестираат”, рече Даниелсон на Бизнис форумот Копаоник.
Тој истакнува дека во последните 12 години во Србија се инвестирани 8 милијарди евра од европските инвестициски фондови во Србија и дека ова е за тоа колку ЕУ ја поддржува Србија.
- Важно е за нас, како и за другите земји во регионот, да се приклучат на главниот пат со другите европски земји, рече тој.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×