Кризата го одложи гласањето на Резолуцијата за Македонија во Европскиот парламент
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, го одложи гласањето за Резолуцијата за Република Македонија.

Одложувањето е поради најновиот развој на политичките настани во Македонија, поради што денеска известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл заедно со своите колеги Едвард Кукан и Ричард Ховит допатува во Скопје.

Според информациите од Парламентот, европратениците очекуваат да видат каков ќе биде исходот од настаните во однос на предвремени парламентарни избори во Македонија, односно дали истите ќе бидат според договорот од Пржино на 24 април или подоцна, за да може и овој дел да влезе во Резолуцијата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×