Крка и Лек на врвот на најпрофитабилни словенечки компании
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Словенечките фармацевтски компании Крка и Лек заедно остваруваат шестина од вкупната добивка на сите компании во државата. Крка, која е најпрофитабилна компанија во Словенија, лани остварила профит од 146,3 милиони евра. Фармацевтската компанија Лек, пак, е трето рангирана најпрофитабилна компанија, која лани работела со профит од 115,9 милиони евра.Доминантен сопственик во Крка е државата и фондовите, а сопственик на Лек е швајцарскиот Сандоз.

На второто место се наоѓа државната компанија за управување со автопатиштата DARS.

Четврторангирана најпрофитабилна компанија во Словенија  лани бил Меркатор со профит од 20 милиони евра, кој пак е најголем работодавец во земјата кој вработува 9.270 луѓе.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×