Крка ја отвори својата најголема инвестиција досега
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Словенечката фармацевтска компанија Крка отвори погон за производство цврста форма на Notol 2 со годишен капацитет од 4,5 милијарди готови производи.

Инвестицијата е вредна 200 милиони евра и е најголемата инвестиција за Крка до сега.

Новиот погон за производство на суви облици на лекови Notol 2 ќе се наоѓа во главната фабрика на Крка.

Крка Група во последните десет години за инвестиции издвои повеќе од 1,2 милијарди евра. Од нив, 174 милиони минатата година, а 165 милиони оваа година. Во компанијата исто така се работи на 20 инвестициски проекти, со кои производствените капацитети во наредните години ќе зајакнат за повеќе од третина. Годишниот обрт на производство ќе се зголеми од речиси 13 милијарди таблети и капсули на повеќе од 17 милијарди готови единици.

Крка идната година ќе ја заврши инвестицијата во Русија, а во Ново Место во наредните две години ќе го изгради четвртиот развоен и контролен центар на 18.000 квадратни метри кој е во вредност од 53 милиони евра.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×