Кувелис: Договорот од Преспа отвора перспективи за соработка за солунското пристаниште
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Кувелис во изјава за грчката новинска агенција АНА- МПА, вели дека „пристаништето не треба да гледа само кон морето, туку да гледа и кон градот и кон поширокиот регион“, јави дописничката на МИА од Атина.
solunМинистерот за поморство на Грција, Фотис Кувелис, смета дека со Договорот од Преспа се отвораат можности за соработка за пристаништето во Солун.
– Договорот од Преспа навистина отвора можности за да постои таа соработка со конкретен економски резултат, што многу позитивно го опфаќа целокупното прашање на развој за пристаништето и регионот, вели Кувелис, одговарајќи на прашањето на АНА-МПА за перспективите што ги отвора договорот меѓу Северна Македонија и Грција.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×