Кварталните приходи на Facebook надминаа 10 милијарди долари
Објавено на од во hi-tech & business

Facebook во третото тромесечие остварил приходи од 10,3 милијарди долари, 47% повеќе отколку во истиот период лани, а силно пораснала и добивката на најголемата светска социјална мрежа.

Според објавениот извештај, чистата добивка на Facebook достигнала во изминатиот квартал 4,7 милијарди долари, што е 79% повеќе од година претходно.

Кај приходите од огласување одново има голем раст, при што приходите од огласување на мобилни уреди биле 88% од вкупните приходи од реклама.

Според податоците во извештајот, Facebook на крајот на второто тромесечие имал 2,07 милијарди активни месечни корисници, што е 16% повеќе од година претходно.

Компанијата има најмалку 6 милиони активни огласувачи, меѓу кои многу мали и средно големи компании.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×