Лагард: Брексит ќе биде долг и тежок
Објавено на од во Економија

Лагард ги повика сите засегнати компании од Брегзит да се припремат за нови процедури.

FMI Christine Lagarde

Кристин Лагард, директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), рече дека Брексит ќе биде физички тежок, пренесуваат агенциите.

Таа го повика приватниот сектор, компаниите да се припремат навреме. Таа верува дека ќе бидат воспоставени нови, како што вели, “непотребни процедури”.

Таа исто така истакна дека процесот на увоз и извоз ќе биде потежок во секое сценарио, дали Велика Британија ќе ја напушти Европската Унија со или без договор.

- Јас ќе ви дадам пример: бродовите што пристигаат во Кале, Франција, ќе имаат проблеми да стигнат во Саутемптон. Значи, не го намалувајте редоследот со пренасочување на сообраќајот. Мора да работите на платформите “, рече Лагард.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×