Лагард: Трговските конфликти ја загрозуваат кревката светска економија
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
„Во овој момент, со забавување на глобалниот раст и сé поголемите проблеми на многу земји опфатени со долгови, не е време за економско “самодоволство” во трговските војни“.
christine-lagardeСо овие зборови, Извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард, ја предупреди светската јавност.
“Од клучно значење е да се избегне погрешна политика, а тоа особено важи за трговијата. Мораме да ги избегнеме раните за себе, како што се обичаите и другите ограничувања”, рече Лагард на конференцијата на отворањето на пролетните состаноци на ММФ и Светската банка.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×