Локални избори во Бугарија: ГЕРБ на Борисов со најдобар резултат, но медиумското внимание отиде кај националистот Сидеров од Атака  
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Владејачката ГЕРБ на Бојко Борисов оствари најдобар резултат на локалните избори во Бугарија, победувајќи во првиот круг во десет градови, а се смета дека по вториот круг ќе управува во најмалку дваесет. На второ место е БСП (социјалистите), но од опозициската партија веќе излегоа со сомневање за изборни манипулации. Единствените партии што дадоа изјави за медиумите во вчерашната изборна ноќ беа Патриотскиот фронт и ДПС (партијатана Турците). Лидерот на Атака, Волен Сидеров, го привлече целото медиумско внимание со демонстративна акција во зградата на НАТФИЗ (Национална академија за театарска и филмска уметност) во Софија, откаде беше изведен од полицијата. Сидеров објаснил дека во  НАТФИЗ влегол за да „побара сметка“ од човек кој го удрил.

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×