Мајкл Дел: Не жали за она што си направил, жали за нешто што не си се ни обидел
Објавено на од во ЛИДЕРИ

Michael+Dell WEB 955Мајкл Дел
основач и директор на Dell Technologies

На свои 19 години во 1984-та основаше сопствена компанија, за да може поуспешно да продава компјутерски конфигурации што сам ги составуваше уште како тинејџер. Подоцна, Dell стана синоним за квалитетни персонални компјутери и останата хардверска опрема, а Мајкл Дел на 27-годишна возраст влезе во историјата како најмлад шеф на компанија од Fortune Top 500 листата. Заминуваше од челното место, па повторно се враќаше, за да ја врати сопствената фирма на вистинскиот пат откако почнаа проблемите за сите светски големи производители на компјутерска технологија. Во септември 2016 година, Dell ja заклучи зделката за преземање на производителот на софтвер EMC за 67 милијарди долари, најголемата аквизиција на некоја технолошка компанија во историјата.

 

Не може да продолжиш да ги правиш истите работи секој ден, а да очекуваш нешто да се промени.
Игнорирај ги оние што ќе ти речат “ова нема да го биде“ и ангажирај луѓе што ја поддржуваат твојата визија.
Лесно е да решиш што ќе направиш следно. Тешко е да одлучиш што нема да направиш.
Сè што може да се измери некако, може и да се подобри.
Ако бараш иновација, знај дека таа не се случува туку така во лабораторија.
Нема подобар катализатор на успехот од љубопитноста.
Никогаш не труди се да бидеш најпаметната личност во просторијата. А, ако си таа личност, препорачувам да поканиш попаметни од тебе… или оди во друга просторија.
Ако мислиш дека треба животот да го поминуваш несреќен за да ги усреќуваш сите околу тебе, тоа не ти е баш паметно.

 

 

 

 

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×