Македонија е меѓу топ 20 најзагадени земји на светот
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

ЗагадувањеСпоред Извештајот на светската организација Еко – експертс, Македонија е на 17 то место според загаденоста на воздухот во светски рамки. На листата на 20 најтоксични земји, зад Македонија се само Сингапур, Ирак и Кина.

Од регионот, на црната листа на најзагадени земји се и Бугарија и Босна и Херцеговина. Критериумите според кои се мери токсичноста се аерозагадувањето, смртните случаи и емисиите на ЦО2. во истражувањето беа вклучени вкупно 135 држави.

Пулмолозите велат дека високата загаденост на воздухот го загрозува здравјето и предизвикува сериозни заболувања.
Според Институтот за јавно здравје, во Македонија годишно од загаден воздух умираат 1.300 лица. Властите во Македонија досега немаат преземено никакви ефикасни мерки за намалување на загаденоста

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×