Македонија и Србија пројавиле интерес за учество во проектот АЕЦ “Белене”
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Министерството за енергетика на Република Бугарија смета дека најоптималната опција за спроведување на овој тип на проект е за 20% од сопствен капитал и 80% од привлечен капитал.
belene-261325-810x0Македонија и Србија, пројавиле интерес за учество во проектот “Белене” како потрошувачи на произведената електрична енергија од идната нуклеарна централа, соопшти вицепремиерот за економски прашања на Република Бугарија, Томислав Дончев, во интервју за БТВ.
Пред извесно време министерката за енергетика, Теменужка Петкова изјави дека сличен интерес има и Црна Гора, а од Федерацијата на големите енергетски потрошувачи велат дека крупниот бизнис во земјата е исто така заинтересиран за таков вид учество во нуклеарниот проект.
Дончев рече дека процедурата за пријавување на инвеститори, која запре во 2012 година кога процедурата за изградба на нуклеарката “Белене”беше стопирана,  ќе биде објавена до крајот на март, а од Министерството за енергетика додаваат дека е можно тоа да се случи уште следната недела.
Сеуште се прецизираат детали за самата процедура која се предвидува да биде спроведена во девет фази и првично беше одобрена од владата и парламентот во ноември 2018 година
„Сопственоста на компанијата што ќе се формира како резултат на постапката ќе има три главни компоненти. Една од нив ќе биде бугарска држава врз основа на опремата што веќе ја поседуваме, парцела, дозволи – не помалку од 25-30%. Вториот ќе биде за стратешкиот инвеститор – оној кој ќе инвестира пари за да се комплетира објектот. Имаме амбиција да имаме уште една акција, која ќе биде за сите други заинтересирани, меѓу кои може да бидат бугарски големи индустриски потрошувачи “, рече Дончев.

Тој даде пример дека токму Македонија и Србија се заинтересирани токму во оваа трета поделба. “Јас нема да бидам изненаден да се појават и повеќе заинтересиран за овој пакет”, објасни тој.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×