Македонија на 60-то место во светот според условите за пристап до интернет  
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Во светот 3,2 милијарди луѓе користат интернет, што е 43,4% од глобалната популација, покажува анализата на Меѓународниот телекомуникациски сојуз (International Telecommunication Union – ITU). А пристап до мобилен интернет/мрежа сега има над 95% од светското население, при што  мобилните претплати се вкупно 7,1 милијарди. Анализата на ITU покажува дека најразвиена држава во овој дел е Јужна Кореја, каде пристапот до интернет услуги е најголем.  Втора е Данска, а трет Исланд.

Македонија е на 60-то место во светот и на 36-то во Европа. Во регионот највисоко е раниграна Словенија, којаима IDI (ICT Development Index) доволен за 33-то место во светот, Грција е 39-та, следат Хрватска (42), Бугарија (50), Србија (51), Црна Гора (65), БиХ (77), Албанија (94).

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×