Македонскиот извоз во Русија намален за 40,6% во првото тромесечје годинава
Објавено на од во Економија

Izvoz RusijaМакедонските компании во првите три месеци годинава имале извоз во Русија од само 5,4 милиони евра, што е намалување за 40% во споредба со истиот период претходната година.

Од вкупниот извоз во Русија најголем дел или близу половина отпаѓа на извозот на лекови, кој во првите три месеци изнесува 2,3 милиони евра. Околу 1,1 милион евра од извозот во Русија во првиот квартал отпаѓа на извозот на јаболка на рускиот пазар. Во вредност од околу 609 илјади евра во првите три месеци во Русија се продадени и домати.

Извозот, пак, на тутун во првите три месеци изнесува околу 340 илјади евра, додека извозот на зелка само 293 илјади евра.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×