Македонските фирми чекаат за наплата и по 4-5 пати подолго од европските
Објавено на од во КАПИТАЛ АНАЛИЗА

the close up of the five rows coinsИако со мало подобрување, роковите за плаќање остануваат болка на домашната економија

Бизнисите плаќаат подоцна отколку лани и јавниот сектор сè уште е проблем во врска со задоцнетите плаќања, покажува најновиот Извештај на Intrum.Според податоците од анкетирани вкупно 11.856 компании низ 29 земји просечното време на плаќање е 23 дена, што е еден ден повеќе од просекот во 2018 година. Притоа, бизнис секторот плаќа во просек за 40 дена, односно шест дена подолго отколку во 2018 година, додека пак јавниот сектор, за 42 дена, односно за два дена подолго. Овие бројки покажува дека лошите навики за плаќање на и бизнисите и јавниот сектор стануваат полоши.Македонските фирми, според последниот Извештај за финансиска стабилност на Народната банка за 2018 година, наплатувале побарување во просек за 102 дена, што е за пет дена побрзо отколку во 2017 година.Што се однесува до јавниот сектор, според најновите податоци на Центарот за граѓански комуникации којшто десет години врши мониторинг на јавните набавки, за наплата од тендер компаниите чекаат по шест месеци и 12 дена.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×