Македонските креативци “растурија“ на престижниот фестивал Golden Drum во Љубљана
Објавено на од во НАВИГАТОР
Tim Saatchi - Publicis WEBСачи и Сачи Македонија  освои две Grand Prix  награди, три Golden Drum статуетки  и уште неколку специјални нагади за мобилната игра Sea Hero Quest на Дојче Телеком, додека Њу Момент освои Silver Drum за проектот Makes bitter sweeter на Европа АД Скопје

 

Комуникациската агенција Сачии Сачи Македонија (Saatchi&Saatchi),  дел од Публицис Македонија (Publicis) е прогласена за најдобра агенција во Адриатик регионот на годинешново издание на Голден Драм (Golden Drum), а нејзиниот креативен директор Василије Ќорлука е добитник на признанието Golden Watch за најдобар креативен директор во регионот.

На еден од најпрестижните европски фестивали на креативноста, што се одржа од 19 – 21 октомври во Љубљана, Сачи и Сачи го освои врвното признание Grand Prix во две категории: Mobile и Activation programme, за креативното решение мобилна игра Sea Hero Quest, изработено за клиентот  Дојче Телеком (Deutsche Telecom). Досега многу наградуваната игра за мобилни уреди која што треба да помогне во борбата против деменцијата, Sea Hero Quest, освои и три први награди Golden Drum во категориите Digital, Branded Content и New or innovative.

Сребро во категоријата Press за својот проект “Makes bitter sweeter” работен за клиентот АД Европа доби и Њу Момент Њу Идеас (New Moment New Ideas) од Скопје.

Сачи и Сачи/Публицис ја освои  највисоката Golden Drum Adriatic награда  и во категоријата на специјални награди, во Best Piece одделот, а “жетвата“ на оваа агенција продолжи со уште една врвна награда, во Best Practice секцијата, исто така Golden Drum Adriatic Award, за “Sea Hero Quest“.

Успехот на македонските креативци беше заокружен со влегувањето на креативниот директор на Њу Момент од Скопје, Душан Дракалски,  во Куќата на славните (Hall of Fame) на Golden Drum, објавено пред извесно време, а тој одржа презентација на темата “Time, dreams, plans and some sketches”.

 

 

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×