Макрон: Европа не смее да остане заложник на Брегзит
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Продолжувањето го одобрија 27 членки на ЕУ под услов Долниот дом на британскиот Парламент следната недела да го поддржи Договорот за излез.

macron050219Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека Европа не смее да остане заложник на процесот за Брегзит кој е во тек.

– Европскиот проект не смее да остане заробеник на Брегзит, рече Макрон во момент кога британската премиерка Тереза Меј се бори да ги убеди пратениците во длабоко поделениот Парламент да го поддржат нејзиниот договор за Брегзит, откако на самитот на ЕУ доби уште време за повлекување на Британија од Унијата.

Европскиот совет едногласно донесе одлука повлекувањето на Велика Британија од Европската унија да се одложи за 22 мај 2019 година, стои во заклучоците на дводневниот самит на лидерите на ЕУ кој заврши синоќа во Брисел.

– Според друго сценарио, ако Договорот за повлекување следната недела не биде одобрен од страна на Долниот дом, Европскиот совет се согласува на одложување до 12 април 2019 година и очекува Велика Британија пред тој датум на Европскиот совет да му ги претстави следните чекори, изјави по самитот, претседателот на Европскиот совет Доналд Туск.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×