Макрон планира посета на Македонија и Албанија
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Францускиот претседател Емануел Макрон се очекува идниот месец да ги посети Албанија и Македонија и да оствари средби со премиерите Еди Рама и Зоран Заев, известуваат албанските медиуми.
20191019173647По блокирањето на двете земји да ги започнат преговорите за пристапување за влез во Европската Унија, во својот јавен коментар тој рече дека ќе се сретне со Рама и Заев, со цел да разговараат за реформите кои треба да ги превземат двете земји.
Со овој чекор, Макрон се чини дека има за цел да им докаже на Македонија и Албанија дека европските перспективи на двете земји е отворена и оти Франција ќе им помогне да ја постигнат целта. Засега, сѐ уште нема детали за посетата .
Се чини дека реакциите на повеќе европски земји кон француското вето ќе го натераат Макрон да ги посети двете земји.
Од француската амбасада во државава засега нема потврда на информацијата дали Макрон ќе ја посети Македонија идниот месец

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×