Мал пораст на акциите во Азија, нафтатa близу 6 месечниот рекорд
Објавено на од во Економија

Вредноста на доларот се намалува за 0,1% до 111,82 во однос на јапонскиот јен.

asian-stock-markets-1Азиските акции се зголемија денес откако многу пазари беа отворени повторно околу Велигденските празници. Цените на нафтата се зголемија на највисоко ниво од почетокот на годината, по затегнувањето на американските санкции против Иран.

Азиско-пацифичкиот индекс MSCI порасна за 0,1%, додека јапонскиот Nikkei остана речиси непроменет.

Кинеските акции продолжија да поевтинуваат поради стравувањата дека Пекинг ќе го забави темпото на понатамошно олеснување на монетарната политика, по неочекувано силните економски податоци за првиот квартал.

Акциите во Шангај паднаа за 0,4%, откако Централната банка вети дека ќе ја прилагоди монетарната политика, па затоа не беше “ниту затегната ниту премногу лабава”.

Кинескиот индекс на синиот чип скокна за повеќе од 30% од почетокот на годината, поради очекувањата за понатамошни стимулации и надежите дека Пекинг и Вашингтон наскоро ќе постигнат договор за ставање крај на војната.

Главните индекси на Волстрит вчера останаа речиси непроменети, со тоа што S & P 500 достигна околу 1% од рекордното ниво во септември.

Цените на нафтата се зголемија за повеќе од 2% претходниот ден, приближувајќи се до 6 месечниот рекорд,  како резултат на растечката глобална загриженост за снабдување, откако САД објавија дополнителни мерки за иранскиот извоз на нафта.

Вашингтон рече дека од мај годинава, осум земји кои сега можат да купат непречено нафта од Иран веќе нема да можат да го сторат тоа.

Цените на нафтата од брендот Брент порасна за 2,9%, на 74,04 долари за барел вчера, додека на американската лесна сурова нафта се зголеми за 2,7% на 65,70 долари за барел. Двата договори биле тргувани во близина на шестмесечните пикови за време на сесијата.

Цената на американската лесна сурова нафта за последен пат беше на 65,87 долари за барел, зголемувајќи се за 0,5% на ден.

Сепак, големиот пораст на цените на нафтата, до денес, имаше ограничен ефект врз финансиските пазари како целина.

“Освен ако Американската лесна сурова нафта не поскапи доста над 70-75 долари за барел, ефектот врз државните државни хартии од вредност и монетарната пар долар / јен ќе биде ограничен”, вели за Ројтерс Макото Ноджи, виш монетарен аналитичар во SMBC Nikko Securities.

Растот на цените на нафтата во последно време на многу инвеститори им буди очекувања инфлацијата да остане под контрола во големите економии, вклучувајќи и во САД, што ќе им овозможи на Федералните резерви да ја задржат позицијата.

На девизниот пазар на доларот индекс се намали за 0,2% вчера и за последно беше на ниво од 97.303. Индексот се зголеми до двонеделниот врв од 97.485 поени во четвртокот.

Доларот поевтинува со 0.1%, до 111.82 спрема јапонскиот јен, додека еврото ја задржува својата позиција во однос на американската валута – 1.1252.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×