Марика Караџова: Силно инвестираме во производство и маркетинг – догодина потрошувачите ќе го видат новото лице на „Европа“!
Објавено на од во Интервју

Марика Караџова - главна фоткаМарика Караџова
генерален директор на кондиторската фабрика “Европа“

Она што денес е фабрика со 400 вработени, почнало како мала работилница за локуми и бонбони пред 136 години. Денес производителот на кондиторија „Европа“ од Скопје има три погони: за чоколади, десерти и локуми; за бонбони; и погон за вафли, прави промет од преку 12 милиони евра годишно и извезува 64% од своето производство. Марика Караџова е директор на „Европа“ од Скопје година и половина, откако во летото 2017-та дојде на местото на долгогодишниот прв човек на компанијата, Савка Димитрова. 
Караџова во „Европа“ дојде од најголемиот акционер во фабриката, холдингот „Фершпед“, со претходно долгогодишно искуство во областа на комерција каде ги помина сите скалила до позицијата комерцијален директор.
“Производството во кондиторската индустрија е сложен процес и запознавањето со производните капацитети, билансите и потенцијалите беше првиот предизвик со којшто се соочив. Од она што го увидов, тврдам дека фабриката може многу повеќе да постигне, но задолжително треба да се направат промени во стратегијата“, вели Караџова. Со неа разговаравме околу најважните чекори што ги презема компанијата и плановите за раст и развој што треба да се реализираат од 2019 натаму.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×