Марио Драги: Економската криза ќе продолжи и оваа година
Објавено на од во Економија
Претседателот на Европската централна банка, Марио Драги, потврди дека економската криза ќе продолжи и оваа година, бидејќи “глобалните ветрови продолжуваат да влијаат на растот на еврото”.
MaDraНа прес-конференцијата по завршувањето на редовниот состанок на ЕЦБ, Драги истакна дека протекционизмот и ранливоста на пазарите во развој придонесоа за послаб економски раст. “Во исто време, сепак, зголемувањето на платите ја зајакнува одржливоста на домашната економија”, додаде тој.
Според него, влезните податоци остануваат слаби, особено во однос на индустриското производство, делумно поради неизвесноста со која се соочуваат претпријатијата како резултат на заканите од САД за зголемување на царините за автомобили д ЕУ и царински давачки за други стоки од ЕУ.
Марио Драги го разгледува најновото предупредување од Вашингтон дека претседателот Доналд Трамп може да го наметне целосни царини за увоз на европски стоки за 11 милијарди долари.
“Нема сомневање дека една од причините за слабоста на еврозоната е слабеењето на довербата како резултат на разни закани за дополнителни протекционистички мерки”, рече шефот на ЕЦБ, но додаде: “Но, отвореното прашање останува дали овие закани ќе бидат спроведени. во минатото често имаше голем јаз меѓу зборовите и делата. “
Шефот на ЕЦБ, сепак, истакна дека ризиците од рецесија во еврозоната остануваат ниски и покрај тековното слабеење на економијата. Но, , забележа дека Управниот совет на Централната банка продолжува да го следи развојот на економијата и е подготвен да ги прилагоди своите политики доколку е потребно.
Коментирајќи го прашањето за Брегзит, Марио Драги истакна дека оние европски земји, кои се силно врзани со британската економија, ќе се соочат со посериозни последици од излегувањето на Велика Британија од единствениот блок. Според него последиците од Брекзит ќе се одразат на европскиот континент како целина и би можеле да ги нарушат европските синџири за создавање на вредност. Тој, сепак рече дека сериозноста на последиците од Брегзит ќе зависи од тоа дали Велика Британија ќе ја напушти ЕУ на дисциплиниран начин со соодветен преоден период или ќе се повлече без договор со ЕУ.
Марио Драги, исто така, коментираше за банкарскиот систем во Европа, посочувајќи дека ЕЦБ е во процес на анализирање на “профитабилноста на комерцијалните банки погодени од негативните стапки за депозити”. Според него, членовите на ЕЦБ ќе размислат дали треба да го ублажат негативното влијание на банките во еврозоната од негативната пасивна каматна стапка, која продолжува да изнесува -0,4% (казнената каматна стапка по која банките ги чуваат потребните и неограничените резерви во ЕЦБ) .
За разлика од Федералните резерви, ЕЦБ не подигна краткорочни каматни стапки за време на последниот економски пораст во регионот. Европските банки продолжуваат да се жалат на негативните каматни стапки кои беа воведени за прв пат пред речиси пет години и мислат дека ја оштетуваат нивната добивка.
Марио Драги истакна дека ЕЦБ ќе се фокусира на тоа дали овие поплаки се оправдани. Меѓутоа, тој додаде дека е премногу рано да се процени дали би било оправдано да се ублажи овој негативен ефект врз банките преку мерки кои само би ги наплаќале банкарските депозити над одреден праг, систем којшто Швајцарската централна банка претходно го воведе, чии каматни стапки се исто така негативни.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×