Марио Драги се смилува – ЕЦБ сепак ќе и даде 59,5 милијарди евра во Грција
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Според информациите што од неименуван извор ги пренесе Блумберг, Европската централна банка сепак ќе ѝ одобри заем од 59,5 милијарди евра на Грчката централна банка. Според изворот, ЕЦБ секои две седмици ќе проверува дали парите се трошат во согласност со монетарната политика, а Централната банка на Грција ќе обезбедува ликвидност на локалните кредитори на свој ризик.

ЕЦБ претходно (во средата) одлучи да не ги прифаќа грчките обврзници како обезбедување за заемите, така префрлајќи го товарот врз Атина, односно Грчката централна банка, за финансирањето на банките во Грција.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×