Марјан Петрески: Клучните реформи да се стават во брза лента
Објавено на од во ДЕЛОВНА 2018

petreski 10Марјан Петрески
професор на Американ Колеџ

Очекувам дека во 2018 година економијата конечно ќе се врати на постабилна патека на економскиот раст, односно во најмала рака, да имаме стабилно политичко окружување, што е многу битно за бизнис окружувањето.

Проекцијата која циркулира од 3,2% е коректна, под  претпоставка на политичка стабилност и отсуство на значајни надворешни шокови. Од друга страна, забрзување на инвестициската активност, како и значително подобрување на регионалната и европската економија, може да придонесат и за нешто поголеми остварувања.

Она што е важно на домашен план е Владата да излезе со јасна визија за економијата, кој е моделот на растот – извозот и/или редистрибуцијата, или двете и интензивно да работи на јакнење на својот кредибилитет во испорачувањето економски резултати, што пластично кажано би значело дека јавноста нема да реагира бурно и да манифестира недоверба кога Владата ќе објави некој економски потег како што беше оној со акцизата.

Следната 2018 година мора да биде и година на повторен почеток и ставање на брза трака на редица структурни реформи кои се базично важни за економијата. Би издвоил три најважни реформи: враќање на довербата во институциите и владеењето на правото, реформите во образовниот и во здравствениот сектор. Тоа неопходно ќе детерминира модификација на улогата на Владата во економијата.

 

 

 

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×