Марк Закерберг е најпопуларен ИТ шеф во САД
Објавено на од во hi-tech & business

Марк Закерберг, основачот на Facebook, е најпопуларен ИТ шеф во САД, покажала анкетата на истражувачката куќа Morning Consult спроведено меѓу Американците, а за тоа како котираат меѓу „народот“ првите луѓе на технолошките компании. Закенберг добил поддршка од високи 48% од испитаниците, кои го поддржуваат и го сметаат за позитивен лик. Него го следи Тим Кук од Apple со 39% поддршка. На третото место е Џеф Безос од Amazon, па, Сатја Надела од Microsoft, Лери Пејџ од Alphabet, Илон Маск од Tesla/Space X, Џек Дорси од Twitter и Тревис Каланик од Uber.

Интересни се и одговорите за тоа колку отсто од луѓето никогаш не чуле за некои од овие луѓе или за нив немаат никакво мислење. На пример, со Закерберг „не се заморуваат“ 31% од испитаниците, а за Дорси (Twitter) и за Каланик (Uber) не слушнале дури 65% од Американците.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×