Мате Римац стана најбогатиот Хрват
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Мате Римац стана најбогат човек во Хрватска откако Хјундаи и Киа влегоа во неговата компанија.

rimac mateЕкономистот Ивица Бркљача пресметал, според информациите за сопственичката структура што самиот Римац изјавил, дека “Римац avtomobili” ќе чини 4,3 милијарди куни. Бидејќи неговиот удел е нешто под 50%, тоа е околу две милијарди куни, што го става на врвот на листите на најбогатите луѓе во Хрватска.

“Во едно неодамнешно интервју во кое се наведува дека Хјундаи и Киа одлучиле да инвестираат 80 милиони евра во” Римац автомобили”, Мате Римац рече:” Што се однесува до сопственоста, сега имам 47,7 проценти. Кинеската група Камел има 14%, Хјундаи 11%, Порше 10%, Киа 2,7 %, а останатите акции на поранешни инвеститори во 2012 и 2013 година остануваат.

„Ако платиш 80 милиони евра за 13,7% од сопственоста, ќе дојдеме до едноставна математичка операција. Римац моментално на пазарот вреди 584 милиони евра или над 4,3 милијарди куни“.

Колку е оваа неверојатно висока бројка, покажува и пазарната капитализација на  најголемата хрватска туристичка компанија Valamar Riviere, која поседува десетина од вкупно категоризираното туристичко сместување во Хрватска, кое моментално изнесува 5,1 милијардикуни “, напишал Бркљача на својот профил на Фејсбук.

Римац Автомобили во 2009 година го основа Мате Римац (тогаш 21 година) со проект за претворање на стар автомобил во електричен автомобил. Истиот автомобил во 2011 година постави пет рекорди во Гинисовата книга на рекорди. Денес, „Римац Автомобили“ развива и произведува клучни системи за многу светски автомобилски компании и во исто време ги подигнува високи перформанси за возила со своите супер-електрични и супер спортски автомобили.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×