Матео Ренци: ЕУ е оркестар што свири на Титаник додека тоне
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Италијанскиот премиер Матео Ренци случувањата во Европската унија ги оцени како „орекстар што свири на Титаник додека тоне“. На Унијата ѝ е потребно да ја смени насоката и повеќе да се фокусира на растот и на вработувањето, а помалку на бирократијата, порача Ренци во интервју за Блумберг.

„Спроведовме реформи и во позиција сме да им кажеме на нашите европски партнери – пријатели, дека можеме да го измениме овој погрешен бирократски пристап“, изјави Ренци.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×