Мери Бара: Ако ги придобиете срцата и умовите на вработените ќе имате поголем успех во бизнисот
Објавено на од во ЛИДЕРИ

GM CEO Mary Barra Business Update And 2015 OutlookМери Бара
главен извршен директор на General Motors

Кога Мери Бара се вработила во американскиот автомобилски гигант во 1980 година кога имала само 18 години, и преку Универзитетот во кој студирала била ангажирана како надгледувач за квалитет на една производна линија. Триесет и четири години подоцна Бара стигна до врвот на General Motors, станувајќи првата жена директор во автомобилска компанија. Откако таа е на лидерската позиција, General Motors инвестира милијарди долари во електрични и самоуправувачки автомобили, а очекувањата се дека оваа 2018 година компанијата ќе заработи приходи од 145,5 милијарди долари. Но, не е се така добро. Неодамнешната најава на General Motors дека планира да отпушти 14 илјади работници со цел да ги зголеми ресурсите за инвестиции во нови технологии беше дочекана со многу гнев. Но, и покрај тоа Forbes во најновата листа на најмоќни жени во светот ја рангираше Мери Бара како четврта најмоќна жена во светот. Еве некои од нејзините принципи кои ги следи во управувањето и животот:

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×