Мери Бара: Автономните возила ќе ги променат нашите животи
Објавено на од во ЛИДЕРИ

General Motors CEO Mary Barra appears onstage during a launch event for new Chevrolet cars before the New York Auto Show in New YorkМери Бара
претседател и извршен директор на General Motors

Мари Бара е една од најпознатите жени менаџери во светскиот бизнис. Таа е на чело на автомобилскиот гигант General Motors од почетокот на 2014 година, а својата кариера во оваа компанија ја почнала уште во 1980 година. Иако таа е прва жена на чело на оваа автомобилска компанија, многу аналитичари јавно и признаваат дека таа за три години направиле повеќе од претходните директори за 30 години.
Како лидер Бара покажува микс од дисциплина и визија, успевајќи притоа да ја оствари главната цел на GM, а тоа е да произведе автомобили кои луѓето ги сакаат по профитабилна цена. Еве некои од нејзините ставови за успех во бизнисот:

 

Поборник сум на баланс помеѓу работата и приватниот живот. Пoтребно ни е забавување за да ги наполниме батериите за да бидеме сигурни дека кога ќе се вратиме на работа сме вистински и целосно посветени на работата.
Никогаш не сум сакала да добијам некоја работа само заради тоа што сум жена. Сакам да ја добијам бидејќи сум ја заработила и заслужила.
Направивме многу важни и стратешки инвестиции во клучни технологии кои не ставија во лидерска позиција во области во кои оваа индустрија се трнасформира. Планираме да бидеме лидери во таа трансформација.
Мојата дефиниција на иновативноста е обезбедување на вредност за потрошувачот.
Најголемата лекција која ја научив е следна: Ако имате проблем, морате да го решите. Ако чекате, тој само може да станува поголем, ама нема да се намали.
Не го мешајте прогресот со победувањето.
Автономните автомобили ќе донесат големи промени во нашите животи, посебно што се однесува на безбедноста, сообраќајот и како го користиме нашето време.

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×