Меркел и Макрон на средба во Берлин со лидерите од Западен Балкан
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Германскиот канцелар Ангела Меркел и претседателот на Франција Емануел Макрон ќе бидат домаќини на денешната средба во Берлин на претставници на Западен Балкан и Европската унија.
merkel makronОфицијален повод за средбата е „неформална размена на идеи“ со цел зацврстување соработка во регионот.
Една од главните теми ќе биде дијалогот меѓу Србија и Косово за нормализирање на односите. Од страна на Србија ќе учествува претседателот Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ. Од Косово се поканети претседателот и премиерот.
Германски медиуми објавија дека во Берлин ќе биде „погребана“ идејата за промена на границите по етнички принцип и се очекува Германија да предложи специјален статус за северно Косово.
На средбата се поканети да учествуваат и премиерите на Албанија, Еди Рама,на Хрватска,Андреј Пленковиќ, на Северна Македонија,Зоран Заев, на Словенија, Марјан Шарец,претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ,и претседавачот со Советот на министри на БиХ, Денис Звиздиќ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×