Меркел: Ова е само мала, но многу важна вест, која има многу врска со војна и мир
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Канцеларката Ангела Меркел преку кус коментар го изрази своето задоволство по ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент, со што беше надмината последната суштинска пречка во остварувањето на спогодбата.

Viktor Orban Meets With Angela Merkel In Berlin

„Ова е само мала, но многу важна вест, која има многу врска со војна и мир, како и со стабилност. При толку многу меѓународни кризи се мисли дека ништо не се помрднува нанапред“, рече Меркел на собирот на нејзината ЦДУ во Тринвилерсхаген.

Меркел е активен поддржувач на Преспанскиот договор од самиот почеток и на еден начин „супервизор“ на неговото спроведување. Беше во Скопје пред одржувањето на референдумот и во Атина пред гласањето за доверба на владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×