Меркел: Се’ уште постои време за договор за Брегзит
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Посебен проблем останува со ирската граница, истакна германската канцеларка.

merkel-131319

Се уште има време да се најде решение за полемиката околу излезот на Велика Британија од Европската унија (ЕУ). Ова го изјави германската канцеларка Ангела Меркел за време на нејзината посета на Јапонија.

Договорот постигнат од британската премиерка Тереза ​​Мај, беше одбиен од Лондонскиот парламент минатиот месец. Лондон мора да ја напушти ЕУ на 29 март.

“Од политичка гледна точка, се уште има време”, рече германската канцеларка на економскиот форум во Токио. Според неа, двете страни треба да го искористат тоа, но “тоа ќе биде многу важно за нас точно да знаеме што предвидува британската страна во однос на нејзиниот однос со ЕУ”.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×