Меркел за Брегзитот: Нема назад – не е време за пусти желби
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека не гледа можност Велика Британија да не ја исполни одлуката за напуштање на Европската унија.

„Не гледам начин тоа да се измени“, рече Меркел синоќа, по Самитот на ЕУ, дополнувајќи дека не е време за „пусти желби“.

Канцеларката ги опиша разговорите со британскиот премиер во најавена оставка, Дејвид Камерон, како „сериозни, но пријателски“.

Според неа сега не треба сега да има жалење, гнев, и Европа мора да се соочи со ситуацијата.

„Сакам многу јасно да кажам дека нема враќање назад“, одговори Меркел кога беше прашана за можноста Британија да го повлече Брегзитот.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×