Мерцедес ќе отворa фабрика во Русија, инвестиција од 280 милиони долари
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Фабриката, која се истакнува како најголема инвестиција на Мерцедес-Бенц / Дајмлер и првата фабрика за автомобили во Русија, беше именувана по Сириус, најсветлата ѕвезда видлива од било кој дел од Земјата, соопшти компанијата.
mercedesФабриката од 85 хектари се наоѓа во индустрискиот парк Есипово, на околу 40 километри северно од Москва, и е опремен со технологии 4.0 и со целосна флексибилна монтажна технологија која ќе овозможи производство на голем број возила на една монтажна линија, објави Мерцедес -Бенц. Фабриката ќе ги опфати сите фази на производство.
Компанијата ќе произведува автомобили од својата Е-серија, како и SUV, во новиот „руски“ објект. Според аналитичарот Никита Кричевски, автомобилите произведени во новата фабрика треба да бидат поевтини за рускиот пазар.
“Очекувам намалувањето на цената, иако познавачите на системот на Mercedes велат дека цената ќе биде идентична со германските. Но, јас не им верувам и продолжувам да се надевам, на крајот на краиштата, непосредната близина на потрошувачот значително ги намалува трошоците за процесот и влијае на крајните трошоци “, рече Кричевски.
Новата фабрика за Мерцедес ќе биде изградена од турската градежна компанија ESTA Construction.
Генералниот извршен директор на “Мерцедес-Бенц”, Аксел Бенс, рече дека во последните две години вложиле многу напори за изградба на оваа фабрика.
“Ова е меѓународен проект кој се спроведува во соработка со ESTA Construction, еден од важните актери во секторот”, изјави тој.
“Би сакал да кажам дека сум многу среќна за нивната поддршка и дека ги гледаме како сигурен партнер. Верувам дека ова ќе биде долготрајно партнерство кое ќе продолжи не само во Русија, туку и во различни делови на светот “, додаде Бенс.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×