Microsoft го престигна Apple и стана највредна компанија во светот
Објавено на од во Компании

MicrosoftMicrosoft го надмина Appleи се искачи на првото место како компанија со најголема пазарна вредност. Благодарение на добрите финансиски резултати во изминатиот период Microsoftсега вреди 753 милијарди долари. Благодарение пред се на големиот успех во клауд услугите се очекува вредноста на Microsoft за брзо време да надмине 1 милијарда долари.

Вредноста на Apple иако во текот на летото надмина 1 милијарда долари кога вредноста на акциите достигна 231 долар за акција, помалата од очекуваната заинтересираност за новите телефони од Apple ја намали вредноста на акциите на 172 ,2 долари за акција. Со тоа вкупната пазарна вредност на Apple како компанија се намали на 746 милиони долари.

 
 
 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×