Microsoft отпушта 3.000 работници и се фокусира на cloud производи
Објавено на од во Компании

MicrosoftПо неодамна објавените информации дека Microsoft планира да објави голема реорганизација, како и поголемо фокусирање на своите cloud производи, се огласија и од Microsоft. Компанијата потврди дека ќе отпушти 3.000 вработенни, со цел повеќе да се фокусира на cloud. Реорганизацијата ќе има најмногу влијание врз продажното одделение. Од компнаијата истакнуваат дека отпуштањата не се прават само за да се намалат трошоците, туку дека станува збор за промена во начинот на раководење на продажбата. Microsoft сега бара постручни работници кои ќе се фокусираат на продажба на cloud производи.

Од Microsoft исто така објавија дека 75% од овие отпуштања ќе бидат надвор од САД, а вкупниот број на отпуштања претставува 10% од вкупниот број на вработени во во одделот за продажба на компанијата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×