Милијардерот Мајкл Блумберг ги советува студентите
Објавено на од во ЛИДЕРСТВО

104484932-bloomberg.1910x1000Најдете работа во која уживате и работете како луди

Во САД е веќе долгогодишна традиција познати и успешни бизнисмени да држат мотивирачки говори на универзитетите за студентите кои дипломираат, во  кои зборуваат за нивниот пат на успехот во кариерата животот. Во овој број ги пренесуваме најважните делови од говорот кој минатата недела го одржа Мајкл Блумберг, милијардер и поранашен гувернер на Њујорк, пред дипломираните студенти на Универзитетот Вилановаво Филадалфија.

 

Бизнис магнатот Мајкл Блумберг, чие богатство се проценува на 48,9 милијарди долари вели дека кога имал 22 години, немал идеја што сака да прави со својата кариера.

Во неговиот говор кој го одржа минатата недела на Универзитетот Виланова (Villanova University) Поранешниот градоначалник на Њујорк сподели со дипломираните студенти како тој ја градел својата кариера по завршувањето на студиите.

“Aко размислувате – господе боже што ќе правам сега со мојот живот, не се грижите. Кога јас дипломирав на бизнис универзитетот, не знае што сакам да работам”.

Блумберг има диплома за електротехнички инженер од Универзитетот Џон Хопкинс, која ја добил во 1964 година. Две години подоцна, тој се здобил со MBA диплома од Харвард Универзитетот. Првата одлука која ја направил по завршувањето на образованието, вели тој, била најважна во неговата кариера.

Тоа е совет, кој тој смета, дека секој дипломиран студент треба сериозно да размисли. “Не прифаќајте да работите некоја работа само врз основа на платата која ви се нуди, туку прифатете работа според тоа колку мислите дека можете да растете во таа компанија.
“Прифатете ја онаа работа во која најмногу ќе уживате да ја работите и работете како луди”, вели Блумберг.

По одложувањето на војната обврска за време на војната во Виетнам, Блумберг прифатил работа во трезорт на инвестициската банка Salomon Brothers. Таа била работа која била помалку платена помалку од сличните можности кои му се нуделе во тоа време, а броењето на акции и сертификати заобврзници била многу исцрпувачка.

“Тоа беше прилично низок старт за некој кој има МБП диплома од Харвард Универзитетот”, вели Блумберг.

46Но, Salomon Brothers беше позната по својата култура на меритократија, односно за напредување врз основа на заслугите, и мислев дека професионално можат таму да растам многу повеќе. Завршив работејќи работа која беше платена скоро 40% помалку отколку што плаќаа другите слични компании, бидејќи бев уверен дека таа повеќе ќе ми одговара. Тоа беше една од најдобрите одлуки што некога сум ги донел, и покрај тоа што бев отпуштен по 15 години работење таму”, раскажува Блумберг.

Тој е уверен дека прифаќањето на работа според потенцијалот за раст кој го нуди и можноста да учиш нови вештини е најпаметната стратегија за градење кариера.

Оваа стратегија била успешна за него. Тој станал ѕвезда во компанијата, растејќи полека во кариерата до нив да стане тргувач со обврзници, а потоа и партнери раководител на одделот за трговија и продажба на хартии од вредност.
Тој секојдневно работел 12 часа и имал чист пат во компанијата.

После повеќе од една декада, тој се соочил со уште еден период на неизвесност,  откако ја изгубил работата во 1981 година, кога компанијата поминувала низ процес на преструктуирање.
Следниот ден откако добил отказ, пакетот за обесштетување кој го добил од компанијата го употребил за да основа сопствена компанија која подоцна ќе стане Bloomberg LP.

“Затоа не се грижете до правите некој грандиозни долгорочни планови. И не прифаќајте работа само  врз основа на платата која ви ја нудат”, ги советува Блумберг дипломираните студенти.

Вештините кој ги добил и врските кoи ги изградил додека работел во Саломон Брадерс само го потврдуваат тоа.

 

 

 

 

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×