Милијардерот Маск ги ослободува сите патенти на Тесла за да помогне во спасувањето на Земјата
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Елон Маск во четвртокот објави дека ги ослободил сите патенти на електричниот производител Тесла, како дел од напорите за борба против климатските промени.
elon-musk1-e1445185617305Во блог пост, основачот на Тесла, милијардерот Илон Маск, вети дека компанијата “нема да иницира патентни тужби против секој кој со добра волја сака да ја користи нашата технологија”.
Тоа беше извонреден потег во индустријата каде што најмалата идеја или „семе“ на пронајдокот е внимателно чувана за да ја заштити својата парична вредност.
“Тесла Моторс е создаден за да го забрза доаѓањето на одржлив транспорт”, рече Маск. “Ако го расчистиме патот кон создавање на релевантни електрични возила, но притоа оставиме „нагазни мини“ од интелектуална сопственост зад нас, дејствуваме на начин спротивен на таа цел”.
Всушност, Муск рече дека сега е скептичен за патентите кои премногу често служеле само за “задушување на напредокот” и помогнале во збогатувањето на гигантските корпорации и адвокати, а не на пронаоѓачите.
Тој рече дека претходно се чувствувал принуден да ги заштити патентите за Тесла да ги спречи големите компании за автомобили да ја копираат технологијата и да го користат огромниот маркетинг и продажен апарат за да го преземат пазарот.
“Ние не можеше да биде по-погрешно. Несреќната реалност е спротивна”, рече тој, истакнувајќи дека автомобилите со електрични или чисти горива кај големите производители се мали до непостоечки”.
Но, со производство на автомобили продолжувајќи на 100 милиони годишно “невозможно е Тесла да изгради електрични автомобили доволно брзо за да одговори на јаглеродната криза”, рече Муск.
“Ние веруваме дека примената на филозофијата со отворен код за нашите патенти ќе ја зајакне, наместо да ја намали позицијата на Тесла”, и способноста да привлече талентирани инженери, рече тој.
 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×