Минимален раст на индустриското производство во мај
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Индустриското производство во мај годинава се зголемило за само 1,1% споредено со истиот период лани, објави Државниот завод за статистика.

По одделни индустрии, евидентиран е пад на производството во неколку клучни сектори. Податоците покажуваат намалување на индустриското производство од 11,3% во текстилната индустрија, пад од 10,3% во металската индустрија, од 4,6% во прехранбената, 5,5% намалување во производството на пијалаци, 7,3% во рударството и 2,8% во енергетскиот сектор.

Зголемување на производството има кај моторните возила и тоа за 30,4%, електрична опрема 39,6%, кај производството на фабрикувани метални производи за 55,7%, фармацевтската индустрија за 7,6%.

Во првите пет месеци, пак, растот на индустриското производство е 3,5%.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×