Мирослав Лазански нов амбасадор на Србија во Москва
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Мирослав Лазански, заменик на владејачката Српска напредна партија во Србија и воен коментатор, беше назначени за нов амбасадор на Србија во Русија, објавија медиумите во Белград.
лазанскиИнформацијата беше објавена во вечерните вести, а исто така медиумите пренесоа дека добил потврда од државниот самит дека назначувањето на Лазански е усвоено на минатонеделната седница на Владата на Србија.
Тој ќе го наследи Славенко Терзиќ, на кој во 2017 година му истекол четиригодишниот мандат.
Лазански за Данас не потврди, но и не ги негираше овие наводи. “Јас не би го коментирал тоа”, одговорил Лазански.
Новости пишува дека Лазански треба да биде прв во серијата кадровски промени во дипломатската мрежа на Србија, бидејќи крајниот рок на службата бил пробиен од речиси половината амбасадори од 69-те амбасади, колку што ги има Србија низ светот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×