Мицотакис се залага за ниски даноци и подредена администрација
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Сакаме помалку држава, пониски даноци и повеќе инвестиции, вели новиот грчки премиер
миотакисГрција гласаше против премиерот Алексис Ципрас, и со него и против политиките на ЕУ и ММФ за спасување на републиката преку здрава буџетска политика. Левичарскиот премиер, всушност, успеа да испорача “примарни вишоци” (без камати) – со повеќе даноци и помалку трошоци, објавува порталот Извозници.мк.
Актуелниот победник на изборите, Киријакос Мицотакис, од конзервативната Нова демократија ( со нешто помалку од 40 отсто од гласовите), сака да го направи спротивното и да добие согласност од Брисел за повисок долг. Изгледите за успех не се лоши: за време на неодамнешните спорови на самитот, ЕК ја напушти процедурата за дефицит против високо задолжената Италија. Што се однесува до сопствените правила, Европа се чини дека страда од губење на меморијата.
Мицотакис има намера да се кандидира со многу помал тим. Новите министри може да се заколнат во вторник и веднаш да се состанат за првата седница на Кабинетот. Новоизбраниот парламент треба да се свика на 17-ти јули. Мицотакис има намера да ја даде својата политичка изјава следниот ден. Гласањето за доверба може да се одржи на 22-ри јули.
Веднаш потоа, Мицотакис сака да го донесе својот прв голем пакет реформи во парламентот. Големиот нацрт-закон веќе е подготвен. Исто така, предвидува реформа на јавната администрација. Мицотакис има намера да го следи текот на одржлив економски раст преку администрација поблиска на луѓето и поедноставени постапки за одобрување. “Сакаме помалку држава, пониски даноци и повеќе инвестиции“, објаснува тој.
Мицотакис зборува за “нов социјален договор” меѓу државата и граѓаните, тој планира “нов курс” за моделот на економски и социјални реформи што беше примен од страна на американскиот претседател Франклин Д. Рузвелт за излез на САД од економската криза.
Првиот пакет за реформи треба да се донесе на почетокот од август. Многу работи се потребни не само за тимот на новиот премиер, туку и за европарламентарците: вообичаениот тримесечен летен одмор на парламентот оваа година ќе биде отфрлен, објави Мицотакис. Само за Успение, еден од најважните верски празници за Грците, пратениците ќе бидат на одмор една недела.
Мицотакис веќе доби највисоки оценки од финансиските пазари. Инвеститорите се надеваа на промена на владата во Атина со месеци. Водечкиот грчки индекс на акции се зголеми за околу 40 отсто од почетокот на годината – најдобри резултати во светот. Кредитната способност на земјата исто така се подобрува: приливот на 10-годишни државни обврзници падна од 4,4% на почетокот на годината на 2,1%.
Амбициите на премиерот се сериозни: тој има намера да донесе инвестиции од 100 милијарди евра во следните пет до десет години и да го зголеми за двојно годишниот раст на економијата од под два проценти до четири проценти.
Резултатот од изборите јасно покажува дека Ципрас успеа да ги задржи основните избирачи од тврдата левица, но ги губи оние од средната левицата, кој во 2015 година во надеж за рестарт на државата го дадоа својот глас за него.
Но, за многумина, овие надежи не беа исполнети. Од година во година владата ги пропушти целите за раст. Наместо со очекуваниот раст од 2,7% бруто домашниот производ (БДП) се зголеми само со 1,5% во 2017 година Во 2018 година зголемувањето беше само 1,9 отсто, наместо планираните 2,5%. И ова е лоша работа оваа година: во првите четири месеци од годината, економијата се зголеми за 0,2% во споредба со претходниот квартал.
Додека другите проблематични земји, како Шпанија, Португалија и Ирска одамна се опоравија од кризата, реалното економско производство во Грција се уште е со една четвртина под нивото од 2007 година Ситуацијата на пазарот на трудот исто сеуште не дава знаци за заздравување. Невработеноста опадна откако достигна врв од 27 отсто во летото 2013 година, но со 18 отсто се ‘уште е на највисоко ниво во еврозоната.
Главните причини за економската слабост се структурираните реформи на Ципрас, анти-инвестициската даночна политика и одложената приватизација. Неодамна, Ципрас дистрибуираше “социјална дивиденда” за ниско платените работници. Но, тој не успеа да го компензира губењето на благосостојбата што ја претрпи голем дел од населението. Напротив, многу од средната класа и многу пензионери се финансиски полоши отколку пред четири години, изјавува Ханделсблат.
Иако Кириакос Мицотакис произлегува од една од најстарите политички династии во земјата и може да се смета за претставник на старата политичка елита, која е стисната со својот непотизам во Грција – до ѕидот, многу луѓе гледаат во него реинкарнација, што може да даде нов поттик на омалаксаната економија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×