ММФ и’ предлага на Србија поскапувањето на струјата да биде трајно поврзано со инфлацијата
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
До крајот на месецот, српската влада, заедно со Светската банка, мора да завршат анализа за тоа дали, кога и колку ќе поскапи струјата.
далноводТоа се наведува во извештајот на Меѓународниот монетарен фонд.
Покрај цената на електричната енергија, ММФ даде и предлог за прилагодување на растот на пензиите. Следната делегација од Вашингтон во Белград пристигнува за еден месец.
Владата на Србија сè уште пресметува, но нема дилема за ММФ – електричната енергија во Србија треба годинава да порасне онолку колку што пораснала и инфлацијата. Тоа е нешто повеќе од два проценти.
Иван Николиќ, соработник во Економскиот институт, потсетува дека цената на електричната енергија за домаќинствата во Србија е поевтина отколку во регионот, пред сè, во земјите на ЕУ.
„Но, од друга страна, приходите, односно стандардот на населението, се многу ниски, така што кога ќе ги споредиме овие два сегмента, доаѓаме до овој социјален аргумент, кој е силен и со кој настапува Владата“, истакнува Николиќ.
Неофицијално, Фондот инсистира на усвојување формула според која зголемувањето на цената на електричната енергија ќе биде трајно поврзано со инфлацијата. Како и да се утврди точниот датум во годината кога ќе стапува во сила новиот ценовник.
Во разговорите српските власти велат дека електричната енергија е ефтина, но во буџетот на секое домаќинство, повеќе од пет проценти се наменети за тоа, што е европски рекорд.
За експертите, ова е местото каде започнува „струјното коло“.
„Дадената цена на електричната енергија создава еден вид стимул за домаќинствата да се потпираат повеќе на електрична енергија во однос на греење и потреби од топла вода“, рече професорот за економски факултет Саша Ранѓеловиќ.
Растот на платите и инфлацијата се дел од формулатаКога станува збор за формулите, извештајот на ММФ открива како ќе се зголемат пензиите.
На 50 проценти од инфлацијата, ќе бидат додадени 50 проценти од растот на платите. Ова значи дека ако цените за една година, на пример, се зголемат за две и платите за шест, пензионерите ќе можат да се надеваат на пораст од четири проценти.
“Тоа е формула што постоеше порано. Таа методологија беше напуштена само во моментот кога ги намаливме пензиите за да ги исполниме фискалните критериуми, да ги балансираме сите излези што ги имавме во јавните финансии.
Откако тоа веќе заврши, се враќаме на таа формулата – половина сме усогласени со растот на потрошувачките цени, половина со растот на номиналната заработка “, објаснува Иван Николиќ.
Исто така се наведува дека имплементацијата на таканаречената швајцарска формула ќе започне во првата половина на следната година. Останува да се прецизира точно кој датум на годината пензионерите можат да се надеваат на покачување. На пример, пред кризата во 2008 година, пензиите се зголемуваа двапати годишно: во април и октомври.
„Речиси сите европски земји имаат некакви правила, строго дефинирани, бидејќи пензиите ќе се зголемуваат секоја година“, вели професорот Ранѓеловиќ.
Извештајот на ММФ исто така покажува дека Србија е земја во која доаѓаат странски инвеститори, но и дека населението сè повеќе заминува.
Ова е причината зошто за прв пат во својот извештај, ММФ посочува дека владата треба да излезе со пакет мерки за стопирање на одливот на мозоци.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×