ММФ: Пад на светскиот БДП поради трговската војна помеѓу САД и Кина
Објавено на од во Економија
Од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) укажуваат дека светскиот БДП може да се намали за 0.3 отсто во 2020 година како последица на трговската војна помеѓу САД и Кина.
mmf (1)Ова се дознава од најновиот извештајот објавен пред средбата на министрите за финансии на Г-20 која треба да се одржи на 8 и 9 јуни во Јапонија.
Притоа, од ММФ истакнуваат дека „притисокот во меѓународните односи може да остане или да се засили“.
-Новите (двострани) царини воведни од САД и Кина, најверојатно ќе ја ослабат трговијата и ќе доминират над финасиските пазари. Нивното вијание е негативно на инвестициите, производителноста и растежот, наведуваат експертите од фондот.
Трговската војна помеѓу двете најголеми економии во светот продолжува. На средбата викендов преговори за тоа ќе водат министерот за финансии на САД, Стивен Мнучин и претседателот на Нардоната банка на Кина, Иј Ган.
Претходно, Светската банка (СБ) објави извештај каде ја корегираше проценката за растеж на светската економија во 2019 година, од 3 отсто на 2.6 отсто. Притоа, сметаат во СБ, глобалниот економски растеж во 2020 година ќе биде 2.7 отсто.
Како причини за ова се наведуваат влошување на прогнозите со светскиот тренд на воведување трговски бариери, финансиски „потреси“, како и нагол пад на економиите во повеќе водечк земји.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×